HK SVIT-PODSKALKA

 

 

horizontal rule

Home
História
Hráči
Foto galéria
Výsledky
Priaznivci a sponzori
Kontakt
Stanovy

Historickým medzníkom hokeja vo Svite, jedeného z najpopulárnejších športov na Slovensku bol rok 1943, keď sa vytvorilo hokejové družstvo. Medzi prvými hráčmi boli Rudolf Ryba, Ján Sedílek, B.Andrš, Jozef Fidman a neskôr ďalší, ako bratia Černíkovci, Koscelník, Ľach mladší, Mecko, Šuba, Gemov, Pavlikovský, Havran (Joci), Klein, Nikel, Hudák,  Záhradník, bratia Ortutajovci, Šavel, Černický, Jozef Srnka, Leopold Klas, Paučík, ďalší.

Na prírodných klziskách medzi Domovom I a dnešným  Spolcentrom a pri rieke Poprad pri dnešnom Svitpacku sa hralo na úrovni okresu ale i krajskej súťaže.  Za najúspešnejší možno považovať roky 1960 - 62, keď hokejové družstvo hralo divíziu.    

Na počesť, všetkým ktorí sa zaslúžili o rozvoj hokeja vo Svite,  HK Svit od sezóny 2008-2009  vo svojich zápasoch nastupuje v „retro“ dresoch, ktoré sú presnou kópiou dresov Svitu z rokov 1948 – 1950,  na  základe zachovaných historických materiálov a spomienok hokejových veteránov.  

    Klub vznikol začiatkom roka 1992 ako  amatérsky klub. Zakladateľmi klubu boli nadšenci ľadového hokeja z Podskalky:Ján Hyben, Stanislav Pastrnák, Peter Weiss, Dušan Sopoliga a ďalší. Dňa 10.11.1994 Valné zhromaždenie  schválilo stanovy HK SVIT – PODSKALKA. Dňa 6.12.1994 bola vykonaná registrácia HK na Ministerstve vnútra SR pod číslom  VVS/1-900/90-10114. Dňa 14.12.1994 bolo na oblastnej správe Štatistického úradu SR v Košiciach pridelené identifikačné číslo.

     Prvopočiatky hokeja v Podskalke sa viažu v letnom období k obecným cestám, kde sa odohrávali hokejové súboje medzi hornou a dolnou časťou Podskalky. Hráči sa naháňali za tenisovou loptičkou. V zimnom období sa viažu k prírodnému ľadu - štrkopieskovým jazerám pri Batizovciach. Tu mládež získavala prvé skúsenosti s ľadovým hokejom. V ďaľších rokoch sme začali využívať miestne ihrisko so škvarovým podkladom ako plochu na ľad. Kvalita a trvácnosť ľadu na ihrisku bola závislá od počasia a úsilia mládeže.

    Po rokoch strávených na prírodnom ľade sme začali hrávať na otvorenom zimnom štadióne v Kežmarku, kde podmienky pre hru boli neraz ťažké. Hralo sa aj pri teplotách –20oC. Pretože výstroj hráčov bola slabá, často dochádzalo k bolestivým zraneniam. Časom sa kvalita amatérskeho hokeja pod Tatrami zvyšovala, vznikali nové hokejové partie, s ktorými sme vzájomne súperili.

    Kvalita našej hry sa počtom odohratých zápasov zvyšovala a našim  cieľom sa stala účasť v okresnej hokejovej lige, ktorú organizoval OZĽH. Z toho dôvodu sme začali pavideľne hrávať na zimnom štadióne v Poprade s kvalitnejšími mužstvami. V týchto mužstvách hrali bývalí aktívni hráči telovýchovnej jednoty Pozemných stavieb Poprad. Zápasy s týmito celkami boli pre nás veľmi náročné, čoho dôkazom boli aj dvojciferné prehry. Tieto neúspechy nás však neodradili, ale naopak dobrá partia nás viedla k tomu, aby sme sa priblížili ku kvalite našich premožiteľov. Štruktúra nášho mužstva sa v týchto zlomových chvíľach menila, skalní zotrvali a po príchode ďalších nadšencov hokeja sme začali formovať nové mužstvo, ktoré sa stalo účastníkom okresnej hokejovej ligy.

    Pôvodná Okresná hokejová liga pod vedením OZĽH sa po dvoch sezónach pretransformovala na Podtatranskú hokejovú ligu s novým organizačným vedením, v ktorom boli zastúpené zúčastnené kluby. Kvalita tejto súťaže bola v porovnaní s okresnou hokejovou ligou podstatne vyššia.  Pre veľký záujem nových mužstiev o zapojenie sa do súťaže a aj pre veľké rozdiely v kvalite mužstiev sa vytvorili dve nezávislé súťaže. Naše mužstvo bolo zaradene do Popradskej hokejovej ligy, v ktorej pôsobíme už šiestu sezónu.

    Na základe historických udalostí , kedy v roku 1954 vo Svite, sa uskutočnil vzájomný zápas medzi vtedajšou Iskrou Chemosvit Svit a Iskrou Česká Třebová (ČR), sa v dňoch 28.-30.3.2008 uskutočnilo priateľské medzištátne hokejové stretnutie medzi Lokomotívou Česká Třebová a HK Svit. Tento priateľský zápas bol odohraný v novom zimnom štadóne s výsledkom 9:3 pre domácich hokejistov.  Úvodné vhadzovanie puku v zápase vhodil    pamätník - 80-ročný pán Fišar, ktorý hral zápas pred 54 rokmi u nás vo Svite.

V sezóne 2008/2009 sme opäť súťažili v Popradskej hokejovej lige, kedy sme mali pomerne dobrý štart do súťaže. Po dobrom štarte boli aj horšie výsledky. V závere sezóny sme dokázali potrápiť súperov, ktorí boli na popredných miestach v tabuľke, dokonca v poslednom zápase sme naším víťazstvom pripravili nášho súpera opäť o titul Popradskej hokejovej ligy tak ako v predchádzajúcej sezóne. V celkovom hodnotení sme sa umiestnili lepšie ako v predchádzajúcej sezóne. 

Vyvrcholením sezóny 2008/2009 bola návšteva naších priateľov z družobného mesta Česká Trebová. V programe návštevy v meste Svit bol aj medzištátny hokejový zápas na zimnom štadióne v Poprade. Po exhibičnom zápase sme ukončili vydarenú sezónu posedením.

horizontal rule

Home | História | Hráči | Foto galéria | Výsledky | Priaznivci a sponzori | Kontakt | Stanovy

Design and programming by Sopoliga Dušan
903900044@t-zones.sk